Angol felsőfokú szóbelijén mennyire elnézőek?
Bizonytalanul nem érdemes elmenni. Nekem középszintű nyelvvizsgánál kezdett megszűnni az önbizalmam. Nyelvtanfolyamra jártam, nagyon jól ment, aztán a vizsga előtt egy héttel már túlságosan is nagyra tartottam magam. A gond az volt, hogy hirtelen romlott a teljesítményem és nagyon elbizonytalanodottam. Így mentem vizsgázni, elég rossz volt. Mondjuk végül átmentem, de nem teljesítettem túl jól. A forgalmi óráknál és vizsgáknál ugyan ez volt. Egyszerűen iszonyú kellemetlen volt (azért az oktatóm is ludas volt a dologban), 2-szer meg is buktam. Semmi önbizalom, millió depresszió. Azóta is kétkedve vezetek csak...
Legyen önbizalmad, ne érdekeljen, hogy túlbecsülöd magad. Mindig csak határozottan. Ha már megvan, akkor ne mond le a vizsgát.
Szerintem a leírásod alapján messze jobban tudsz angolul, mint ami a felsőfokhoz kell. Amúgy a felsőfokú nyelvvizsgán már nemcsak a nyelvtudás számít, hanem álts. műveltség is kell hozzá, hogy sikerüljön a szövegértés és okosan tudj beszélgetni a szóbelin. Tehát inkább az lehet a probléma, hogy még csak 18 éves vagy, nem eléggé felnőtt. De ha érdeklődő, olvasó ember vagy, akkor ez nem jelent gondot.
A felsőfok kb. az a szint, amikor valaki átlagos bonyolultságú kérdésekről (pl. aktuális gazdasági, politikai, kulturális eseményről való beszélgetés, véleménykifejtés, érvelés valami mellett) kb. úgy tudsz beszélni tartalmilag, mint magyarul, tehát mindazt el tudod mondani, mint magyarul, relatíve folyamatosan (nem megállva keresni a szavakat) és durva hibák nélkül. Nem a tökéletes kiejtés vagy a nyelvtani hibák teljes hiánya az, amit elvárnak, és nem is a gyors, folyékony hadarás. A felsőfokú nyelvvizsga roppant messze van a tolmács szintjétől vagy az anyanyelvi szinttől. Én 19 évesen felsőfokúztam, emlékeim szerint sokkal kellemesebb volt a szóbeli, mint a középfokún, mert a felsőfokún értelmesen lehetett beszélni normális témákról, míg a középfokún még erőltetett, lebutított "hétköznapi szituáció" volt, ami magyarul is megizzasztott volna, mert annyira primitív dolgokról, mint amik a középfokú nyelvvizsgán vannak, nem tudom, hogyan lehet 10-15 percet dumcsizni anélkül, hogy az ember ne érezze magát kissé idétlennek.
Én idén tavasszal csináltam a felsőfokú angolomat, 17 éves vagyok. A leírásod alapján a felsőfok nem okozhatna problémát. Legalábbis a tudásod alapján. Az izgulás viszont nagyon leronthatja a teljesítményedet. Én szerencsére nem vagyok izgulós típus, egyik osztálytársam viszont egyszer órán, felelés közben annyira izgult, hogy még azt se tudta megmondani, melyik a bal és melyik a jobb keze. Ezt teszi az izgalom. Ezért csak azt tudom mondani, hogy ne izgulj. Próbálj meg elvonatkoztatni attól, hogy egy vizsgán vagy. Arról pedig, hogy mennyire tudsz angolul, az angol ismerőseidet kérdezd, szerintem jól meg tudják ítélni.
A felsőfokú nyelvvizsgán akármilyen téma előfordulhat, néhány példa (én ezeket kaptam): Európai Unió, globalizáció, környezetvédelem, nyugdíjasok helyzete. Első ránézésre talán ijesztőnek tűnnek, de nem azok. Nem úgy kell róluk beszélni, mintha a doktori disszertációdat írnád. A saját véleményedet kell kifejtened, ehhez szerintem az általános műveltség és a politikai-gazdasági helyzet alapvető ismerete elég. A szituáció nem olyan, mint középfokon vagy érettségin: nem egy konkrét élethelyzetet, szituációt kell eljátszanod. Nekem például ez volt (nem szó szerint, de ez volt a lényege): "Nemrég a lakhelye közelében találkozott egy környezetvédelmi problémával (pl.: illegális szemétlerakó), ehhez kapcsolódóan vitassa meg a környezetvédelem témáját a beszélgetőpartnerével (a vizsgáztatóval), fejtse ki a véleményét!" Nem olyan bonyolult, beszéltem a mérgező szemétről, a környezetvédelem fontosságáról, az energiatakarékosságról, és már el is telt az az 5-6 perc, amit erre kellett szánni. Ez csak egy példa volt, bármilyen hasonló általános téma előfordulhat. Próbálj meg ilyesmikről az angol ismerőseiddel beszélgetni, szókincs fejlesztéshez pedig olvass. Szavakat szerintem inkább úgy tanulj, hogy filmeket nézel, könyvet olvasol, ha a szavak nagy többségét érted, akkor a maradékot ki tudod következtetni a kontextusból, vagy ha úgy se megy, akkor szótár. Szerintem ez hatékonyabb, mintha egy listáról bemagolod őket. Ha tudod valamihez, pl: képhez, eseményhez, kontextushoz kötni, akkor könnyebben megjegyzed.
Remélem tudtam segíteni, és sok szerencsét a vizsgádhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!